top of page
  • ES

Británie je další zemí, která omezí podávání „blokátorů puberty“ dětem.Britská Národní zdravotnická služba NHS od pátku 9. června oznámila, že zastavuje podávání blokátorů puberty dětem mladším 18 let. Podle NHS „neexistuje dostatek důkazů na podporu jejich bezpečnosti nebo klinické účinnosti jako běžně dostupné léčby“. Příští rok má v Británii začít velká klinická studie, jejíž výsledky rozhodnou o dalším osudu užívání blokátorů puberty v budoucnu.

Hormony - tabletka štěstí?

S rostoucím počtem dospívajících, kteří se identifikují jako transgender, jsou léky známé jako blokátory puberty doporučovány jako bezpečný – a vratný – způsob, jak získat čas na zvážení změny pohlaví u dětí kolem 11-13 let. Podle NYTimes řada lékařů ve Spojených státech dokonce předepisuje blokátory pacientům v první fázi puberty – již ve věku 8 let – a umožňuje dětem přejít na pohlavní hormony již ve 12 nebo 13. Ukazuje se ale, že vědecké základy pro takovouto terapii jsou velmi vratké co se týče jak účinku, tak i možných následků. (Tomu se budeme věnovat v dalším, odborněji zaměřeném článku).

Odborná kritika vede ke změně doporučených lékařských postupů

Radikální obrat v přístupu k blokátorům puberty v posledním roce je součástí mezinárodního tlaku na ochranu dětí a dospívajících před poškozením zdraví zásahy s neověřenou účinností a možnými vedlejšími účinky. Po přezkumu vědeckých důkazů začalo Finsko omezovat, kdo má přístup k léčbě související s pohlavím. Švédsko omezilo používání blokátorů puberty a hormonů jen na klinické studie. Norské zdravotnické orgány a Francouzská národní lékařská akademie také vyzvaly k opatrnosti. Letos zatím 12 států v USA buď zakázalo, nebo výrazně omezilo blokátory puberty a další hormonální léčbu pro nezletilé. Očekává se, že další státy budou brzy následovat.

Příliš mnoho nejistot

Limity léčby se netýkají pouze rizika blokátorů, ale také strmého nárůstu počtu mladých pacientů, psychiatrických problémů, které mnozí vykazují, a rozsahu, v jakém by mělo být před léčbou posouzeno jejich duševní zdraví. „Nejtěžší otázkou je, zda blokátory puberty skutečně poskytují dětem a mladým lidem cenný čas na zvážení svých možností, nebo zda naopak ty váhající ‚uzamknou‘ na nastoupené cestě,“ napsala vedoucí dozorujícího panelu NHS Hilary Cass.


Sílící odborná kritika vede postupně v evropských zemích ke změnám doporučených postupů pro léčbu genderové dysforie u dětí od „změňte si hormony, budete se cítit lépe“ směrem k psychoterapii a odhalování případných psychických potíží maskujících se za transsexualitu.


https://www.england.nhs.uk/commissioning/spec-services/npc-crg/gender-dysphoria-clinical-programme/implementing-advice-from-the-cass-review/

https://www.telegraph.co.uk/news/2023/06/09/nhs-no-puberty-blockers-to-gender-confused-children/

https://www.nytimes.com/2022/11/14/health/puberty-blockers-transgender.html

https://www.forbes.com/sites/joshuacohen/2023/06/06/increasing-number-of-european-nations-adopt-a-more-cautious-approach-to-gender-affirming-care-among-minors/

https://www.npr.org/2023/04/21/1171069066/states-protect-transgender-affirming-care-minnesota-colorado-maryland-illinois

43 zobrazení
bottom of page